Ozvěny Ekofilmu.

Ozvěny Ekofilmu.

Byl jsem požádán o zveřejnění článku, plním tedy slib.

Ozvěny ekofilmu

Během sychravých podzimních večerů minulého roku jsme si říkali, že v únoru se nám asi nebude moc chtít chodit ven, a že bychom se zase na chvíli mohli věnovat přírodě z té trochu teoretičtější stránky. A třeba se u toho i trochu pobavit a poučit. A tak jsme vymysleli, že uspořádáme festiválek dokumentárních filmů se zelenou tématikou. Voilá Ozvěny Ekofilmu. Oslovili jsme proto Ministerstvo životního prostředí, které zaštiťuje mezinárodní festival Ekofilm, jenž se každoročně na podzim koná v Ostravě. A po zevrubném zkoumání katalogu s nabídkou filmů jsme si zapůjčili asi dvacet kousků ke shlédnutí. Ty jsme postupně zkoukli a demokraticky vybrali ty nejlepší, které Vám tady teď představujeme.
Festival ponese název Ozvěny Ekofilmu a bude probíhat 27. a 28. února 2015 v kutnohorském kině Modrý kříž.

Pátek 27.2.
dopoledne – promítání pro školy
17.30 Farmář a jeho princ
Režie: Bertram Verhaag, 2013, Německo, 52 min

Charles není jen princ waleský a následník trůnu Spojeného království, ale má i titul vévody z Cornwallu. Na území tohoto vévodství funguje fantastická biofarma, kterou vévoda Charles osobně řídí. Díky tomuto filmu se Vám nabízí neobvyklý pohled na život cornwallského statku, jakož i na britského následníka trůnu, kterého nyní můžete poznat v docela nové roli.

19.00 Zelená poušť
Režie: Michal Gálik, 2012, Slovensko, 60 min

Průměrný Evropan nebyl nikdy tak zodpovědný za devastaci tropických deštných pralesů, jako je tomu dnes. Čím je to způsobeno a můžeme tomu zabránit? Dokumentární film Michala Gálika Zelená poušť, jenž nás zavede na tropický ostrov Borneo, nám poskytne nejen odpověď na tyto otázky, ale prozradí nám i zarážející tajemství, které skrývá průmysl s palmovým olejem. Film Zelená poušť podává reálné svědectví o problémech způsobených pěstováním olejných palem na Borneu. Dokument není jen příběhem o palmovém oleji, je i příběhem o globální odpovědnosti a o tom, že my jako spotřebitelé, máme v rukou obrovskou moc, když našimi rozhodnutími při nakupování dokážeme ovlivňovat i to, co se děje na druhé straně planety.
Po filmu následuje debata s Tomášem Ouhelem, koordinátorem ochranářských projektů ZOO Liberec a zakladatelem Indonesian Species Conservation Program.

Sobota 28.2.
17.30 Dál nic
Režie: Ivo Bystřičan, 2014, Česká republika, 75 min

„Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado.“ Film o tom, jak si Češi staví dálnici do Německa. Jeden na zahradě nosí sluchátka proti hluku a modlí se, ať už dálnice auta odvede, druhý se ji snaží dostavět a odejít konečně do důchodu, třetí chrání živočichy i rostliny a žaluje dálnici u soudu. Sedm let stavby, šestnáct kilometrů dálnice a zablokovaná společnost. Námět Hitler, hudba Wagner, účinkuje český národ.
Trailer ke shlédnutí zde

18.45 PETburg
Beseda o bláznivé cestě na PET lahvích z Nymburka až do Hamburka.

20.00 DivoČINY
Režie: Jan Svatoš, 2013, Česká republika, 52 min

Vizuální esej o divočině a její (ne)postradatelnosti.

Divočina. Většině Čechů se pod tímto pojmem vybaví tropický deštný prales, africká savana a příroda, která je nezodpovědně ničena domorodým obyvatelstvem. Neměli bychom však zapomínat, že jsme to právě my – Evropané – kteří se jako jedni z prvních zbavili svých domnělých zvířecích konkurentů. Staré divočiny nenávratně zmizely. Některé činy je ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? Dokumentární film divoČINY přibližuje úsilí lidí, kteří svůj život zasvětili ochraně po generace pronásledovaných tvorů, a zkoumá, jak naše společnost vnímá divočinu jako kulturní fenomén …
Po filmu následuje beseda s Daliborem Dostálem ze sdružení Česká krajina, které se mimo jiné zabývá návratem ohrožených druhů do míst, kde byly vyhubeny.

Kromě filmů plánujeme v rámci doprovodného programu i slavnostní vernisáž výstavy Vyrobeno za každou cenu. Tato výstava popisuje skutečné příběhy čaje Lipton, banánů od Chiquity, triček z H&M, cigaret Marlboro, čokolád od Nestlé nebo počítačů Acer či Dell. Vernisáž začne v pondělí 23.února v 17.30 v Sankturinovském domě a o kulturní vložku se postará Divadélko Kůzle, které zde zazpívá několik svých ekopísniček. Výstavu laskavě zapůjčila organizace pro rozvojové vzdělávání NaZemi a ke shlédnutí bude do 16. března 2015.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.